تبلیغات
*وبلاگ رسمی روستای باب الحکم* - مدارس روستای باب الحکم
وبلاگ رسمـی روستـــای بـاب الحکـم
 
 


<-BlogDescription->

مدارس روستای باب الحکم

مدارس روستای باب الحکم

علم آموزی در این روستا سابقه ای به بلندای تاریخ دارد. مکتب خانه های قدیم هم بصورت مجزی و هم بصورت مختلط به بچه ها قرآن می آموختند. علاوه بر قرائت قرآن به سبک قدیم کتاب های شعر در مدح منقبت ائمه تدریس می شده که از این میان می توان به کتاب صد کلمه، خزائن الاشعار، طوفان جودی، مفاتیح الجنان اشاره کرد. مرحوم حاج میرزا مسیح بحرینی که در ابراهیم آباد سکونت داشت دو مکتب خانه معروف در روستا داشت که تا سال های 1345 دایر بوده است. مرحوم بی بی گل و زن حاج میرزا علی تعداد زیادی از بچه ها را قرآن خوان کرده بود. در این مکاتب فقط خواندن آموزش داده می شد و از نوشتن خبری نبود، روش یاد دهی کلمات روش هجی کردن بوده و تنبیه بدنی و فلک از ابزار لاینفک کمک آموزشی استادان بوده است. در سال های 1340 مدارس جدید بطور رسمی به روستا آمده است و از آن زمان دانش آموزان زیادی از ابراهیم آباد و باب الحکم در این مدارس تحصیل کردند. قبلاً دانش آموزان برای تحصیل در مدارس جدید به بردسکن و انابد می رفته اند که سابقه ی آن به سال های 1310 می رسد . مدارس جدید در ابتدا بصورت مختلط بوده و بعداً مجزی شد.

ساختمان اولیه مدرسه منزل میرزا هادی ابراهیمی در جنب مسجد جامع بود و بعداً در سال های 1350 یک باب مدرسه سه کلاسه در شمال روستا کنار جاده ساخته شد که هنوز پا برجاست. مدرسه دخترانه در منزلی دو اتاقه روبروی مدرسه قرار داشت معلمین از ابتدا سپاهی دانش آموز بودند و با لباس نظامی و کلاه و درجه ی گروهبان سه به کلاس می آمدند. معلم دختران نیز از خانم های سپاهی دانش بود که با حجاب کامل تدریس می کردند. معلمین سه چهار نفر بودند و در ده خانه می گرفتند و بچه ها موظف بودند که امور منزلشان را انجام دهند. سپاهی دانش اهل این مناطق نبودند و بعد از اتمام دوره ی خدمت به وطن خود بر می گشتند. آقایان خالقی، مرجانی، بگجانی، شفیعی نژاد، یزدانی، رحیمی ترابیان، خدابخش ، حاجی پور ، کاسب ، مفیدی و احمدی قانعی (دبیر شیمی) از سپاهیان دانش قبل از انقلاب بودند. در دهه ی شصت مدارس جدیدی تأسیس یافته که ابتدایی دخترانه، راهنمایی ، پسرانه و دخترانه به آن اضافه گردید.

اکنون هم در روستااز 4 مدرسه موجود که در حدود10 سال پیش به صورت 2 مدرسه ابتدایی دخترانه وپسرانه و 2مدرسه  راهنمایی دخترانه وپسرانه بود الان 2 مدرسه ابتدایی دخترانه وپسرانه  و 1مدرسه راهنمایی پسرانه  دایر است و مدرسه راهنمایی دخترانه به دلیل کمبود دانش اموز تغییر کاربری داده و در ان مکان اکنون مهد کودکی دایر می باشد .


باتشکر از :سید الاهدین تقدیسی   http://babolhakam1346.blogfa.com/


::
:: مرتبط با: مطالب , اماکن تاریخی , تاریخچه روستا ,
نویسنده : سیدعلی موسوی
تاریخ : یکشنبه 20 مرداد 1392
وبلاگ رسمـی روستـــای بـاب الحکـم